4 způsoby, jak dostat citlivou pleť pod kontrolu

[Zjistěte, jak se starat o citlivou pleť: vyhněte se dráždivým složkám, chráníte pleť před extrémními teplotami a slunečním zářením, sledujte vliv stravy a stresu a buďte jemní při exfoliaci. S těmito tipy můžete předejít zhoršení citlivosti pleti.]

Jak se starat o citlivou pleť

Zjistěte, jakým složkám se vyhnout (a co dělat), abyste zabránili podráždění vaší citlivé pokožky.

Au! Je těžké zachovat klid a dělat jakoby nic, když je pleť podrážděná, plná červených skvrn a v jednom ohni. S citlivou pletí však nemusíte nutně bojovat navěky. Stačí se vyhnout tomu, co ji způsobuje – a naučit se ji správně ošetřovat.

Nezáleží na tom, zda trpíte občasným podrážděním nebo bojujete s každodenními nepříjemnými pocity, nebo je-li vaše pleť citlivá nebo podrážděná; zde najdete vše, co potřebujete vědět (a čemu se vyhnout), abyste dopřáli pleti trochu oddechu.

Když je pleť citlivá, její ochranná vnější vrstva umožňuje dráždivým látkám, mikrobům a alergenům pronikat dovnitř a způsobovat tak zčervenání a podráždění. Aby se tento stav ještě nezhoršoval, vyhněte se následujícímu:

Dráždivé složky

Vyhněte se používání produktů s obsahem lanolinu, alkoholu, minerálního oleje nebo umělých vůní či barviv.  Mějte se také na pozoru před parfemovanými a přibarvovanými prášky na praní a avivážemi; ty mohou stav vaší pleti také ještě zhoršit!

Extrémní teploty

Ani v momentě, kdy se venku značně ochladí, si nedopřávejte velmi horké koupele, nemyjte si obličej horkou vodou ani nenastavujte topení na příliš vysokou teplotu. Tohle všechno oslabuje bariéru pleti a otevírá dveře ještě vyšší míře citlivosti! Používejte raději vlažnou vodu. Také pobyt venku v chladném a větrném počasí může mít neblahý vliv na citlivou pleť, proto předtím, než vyrazíte v zimě ven, použijte produkty, které ji zklidňují a chrání.

Rádi bychom vás potěšili, ale působení slunečního záření může pleť také podráždit – používejte proto denně produkty s ochranným faktorem. Produkty s fyzickým ochranným faktorem obsahující oxid titaničitý a oxid zinečnatý coby aktivní složky jsou obvykle méně dráždivé než jejich protějšky na bázi chemické ochrany.

Faktory životního stylu

Jste připraveni převzít kontrolu nad svou citlivou pletí? Začněte si hrát na detektiva a všímejte si, jak vaše pleť reaguje na různé typy stravy a stresu. Nadměrná konzumace alkoholických nápojů, kofeinu a určitých léků může způsobit vysušování a citlivost pleti. U některých osob jsou spouštěčem dokonce mléčné výrobky!

A ještě něco – nekuřte. Kouření vysává z vaší pleti vitamíny A a C a zužuje cévy. Je to, jako byste svou pleť dusili zevnitř. Kouření také způsobuje dehydrataci pleti v oblasti rtů a následkem toho vznikají vrásky.

Znečištění ovzduší také přispívá ke zvýšení citlivosti pleti – vyhněte se proto znečištěným oblastem nebo si pořiďte čističku vzduchu, což je skvělý způsob, jak citlivé pleti pomoci.

Zbytečná hrubost

Nejspíš se chcete zbavit těch suchých, odumřelých pleťových buněk a odhalit tak zářivou pleť pod nimi – dělejte to však jemně. Pokud máte citlivou pleť, měli byste se vyhnout lékařským procedurám obnovy pleti a nadměrné exfoliaci. Jsou hlavními viníky vzniku zanícení a zarudlé, podrážděné pleti.

Produkty také nanášejte jemnými pohyby směrem nahoru. Nikdy nepoužívejte hrubé a rychlé pohyby. Vaše pleť se na vás za to může „rozzlobit“.
Je možné, že se vám zcela nepodaří zbavit se citlivosti pleti, rozhodně však můžete podniknout kroky k tomu, abyste zabránili zhoršení jejího stavu. S těmito tipy (a správnými ochrannými produkty) jste na správné cestě za silnou a zdravou pletí!