5 věcí, které byste měli vědět o ochranném faktoru

[Zjistěte, co vše ovlivňuje účinnost ochranného faktoru. Ne všechny produkty chrání proti UVA i UVB záření. Vyberte si širokospektrální ochranu, zvolte mezi chemickým a minerálním faktorem podle preferencí a nezapomínejte na pravidelnou aplikaci i v běžných podmínkách.]

Ochrana pleti před sluncem

5 VĚCÍ, KTERÉ BYSTE MĚLI VĚDĚT O OCHRANNÉM FAKTORU

Zjistěte pravdu o poškození pleti slunečním zářením.

  • Ne všechny produkty s ochranným faktorem jsou si rovny. Abyste našli to pravé složení pro vás, studujte pozorně etikety produktů.
  • Vaše tělo je každý den vystaveno UV záření, a to ať jste uvnitř či venku. Pokud si budete pokožku denně řádně chránit, pomůžete tím ochránit svou pleť před známkami předčasného stárnutí a také rakovinou kůže.

Náhradou za bronzovou pokožku a dlouhý čas strávený na slunci vám bude zdravá, hebká pleť s jednotným tónem, a také dobré zdraví. Překvapivě mnoho lidí, kteří si myslí, že se chrání, se řídí zastaralými a nesprávnými radami, které v dlouhodobém horizontu ohrožují zdraví jejich pleti. Projděme si tedy společně několik faktů, které byste měli znát.

1) NE VŠECHNY PRODUKTY S OCHRANNÝM FAKTOREM CHRÁNÍ PROTI UVA (STÁRNUTÍ) I UVB (SPÁLENÍ) ZÁŘENÍ

Mnoho lidí si myslí, že když použijí jakýkoli stávající produkt s ochranným faktorem, ochrání je to před oběma typy škodlivých slunečních paprsků. To bohužel není pravda. Abyste pochopili proč, pročtěte si pozorně etiketu, seznam složek a zjistěte fyzickou formu vámi pořizovaných produktů.

Hodnota ochranného faktoru SPF (Sun Protection Factor) naznačuje, jak dlouho bude UVB paprskům – které jsou hlavní příčinou spálení – trvat, než zbarví pleť do červena. Například SPF 15 znamená, že pleť s aplikovaným produktem zčervená za patnáctkrát delší dobu než pleť neošetřená produktem s ochranným faktorem. To však nemá nic společného s UVA paprsky, což jsou ty samé, s nimiž se setkáte v soláriích. UVA paprsky pronikají hlouběji do pleti a hrají hlavní roli v urychlování vzniku známek stárnutí pleti a bývají také příčinou rakoviny kůže.

Abyste svou pleť ochránili jak před UVA, tak UVB zářením, nestačí pouze zakoupit produkt s ochranným faktorem 15 a vyšším. Měli byste se ujistit, že je produkt označen jako „širokospektrální“, což znamená, že obsahuje spojení složek známých tím, že chrání pleť před oběma typy UV záření. Může se jednat o produkty s chemickým či minerálním ochranným faktorem, nebo kombinaci obou. Chemické ochranné faktory (např. Avobenzon, Oxybenzon) fungují tak, že pohlcují ultrafialové (UV) záření, zatímco fyzické ochranné faktory (např. oxid titaničitý, oxid zinečnatý) UV záření odrážejí či rozptylují.

2) CHEMICKÝ NEBO MINERÁLNÍ OCHRANNÝ FAKTOR? JE TO ZÁLEŽITOST VKUSU

Chemické ochranné faktory se vstřebávají do pleti a obecně jsou oblíbenější, protože působí lehčeji a nejsou na pleti tolik patrné. Využívají aktivních složek jako je Avobenzon, Octinoxate, Oxybenzon a Helioplex.

Fyzické, neboli minerální, ochranné faktory zůstávají na povrchu pleti. Mohou působit hutněji a na pleti jsou patrnější, ale poskytují dodatečné krytí a jsou odolnější vůči setření při plavání nebo v důsledku pocení. Ve složení těchto produktů najdete aktivní složky jako je oxid zinečnatý a oxid titaničitý.

3) ZÁKLADNÍ OPÁLENÍ VÁS PŘED SLUNCEM NEOCHRÁNÍ

Nic takového jako bezpečné opalování neexistuje. Z podstaty věci je opálení obrannou reakcí pleti na poškození způsobené UV zářením. Vaše buňky na napadení reagují tím, že produkují více melaninu (pigmentu) a v důsledku toho pleť tmavne. Vaše snaha dosáhnout základního opálení nemá se zdravím vaší pleti či jeho prevencí nic společného.

4) PRODUKT S OCHRANNÝM FAKTOREM MÁ SMYSL I JINDY NEŽ V LÉTĚ

K poškození pleti sluncem nemusí dojít pouze v létě nebo když jste na pláži. K fotopoškození nebo působení UV záření (způsobující stárnutí) může běžně docházet i na denním světle skrz mraky, déšť, sklo a dokonce i při vystavení pleti světlu ze zářivky. Proto je nezbytně nutné chránit si pleť každý den. Fotostárnutí lze až z 90 % předcházet tím, že budete každý den používat produkty s ochranným faktorem, takže se nebojte namazat!

5) PRAVDĚPODOBNĚ NEPOUŽÍVÁTE DOSTATEČNÉ MNOŽSTVÍ PRODUKTŮ S OCHRANNÝM FAKTOREM

Obecně platí, že krémy a mléka obvykle poskytují lepší ochranu než produkty ve spreji, kterých si většina z nás nikdy neaplikuje dostatečné množství zajišťující adekvátní ochranu. Americká akademie dermatologie doporučuje používat „štědrou“ dávku (představte si množství velkého panáka) produktu s ochranným faktorem SPF 30 na celé tělo a aplikaci opakovat každé dvě hodiny (nebo po plavání či cvičení). Pro pleť obličeje platí pro dosažení ochrany ve výši faktoru uvedeného na balení obecná zásada použít množství jedné lžičky produktu.