CO JE SPÁLENÍ SLUNCEM?
Co ve skutečnosti znamená spálení od slunce a co dělat dále.
- Spálení sluncem je obranná reakce pleti na vážné poškození UV zářením.
- Nejlepším řešením situace je hydratace a ochrana.
- I jediný případ spálení sluncem může o mnoho let později vyústit v rakovinu kůže.
Všichni jsme to zažili: poté, co jsme strávili dlouhou dobu na slunci bez dostatečné ochrany pleti, jsme skončili s rudými a bolestivými spáleninami. (Ajaj.) Nejspíš si velmi dobře uvědomujete, že spálení sluncem rovná se poškození pleti, podívejme se však blíže, co to vlastně znamená - a co s tím dělat dál.
CO PŘESNĚ JE SPÁLENÍ SLUNCEM?
Spálení sluncem je odpovědí pleti na působení ultrafialového (UV) záření, a je také indikátorem závažného poškození. Pouhých 10 minut intenzivního působení UV záření může uvést do pohybu obranný systém pleti a v konečném důsledku způsobit vznik jakékoli z těchto známek poškození:
- Zčervenání - zánětlivá reakce těla způsobená rozšířením cév krevního řečiště.
- Napjatost - díky tomu, jak pleť ztrácí vlhkost a hydrataci.
- Opálení - vzniklé tím, jak pleť vytváří více melaninu ve snaze zastavit pronikání UV paprsků do hlubších vrstev pleti.
- Hypo- nebo hyperpigmentace - nepravidelné světlé nebo tmavé skvrny vzniklé v důsledku extrémního působení UV záření.
PROČ SE MI LOUPE PLEŤ?
Olupování pleti po jejím spálení je jedním z obranných mechanismů pleti: je to způsob, jakým se tělo zbavuje poškozených buněk, u nichž hrozí, že by se mohly „vymknout kontrole“ a stát se kancerogenními. Hromadné odumření buněk pak způsobí, že se začnou olupovat celé vrstvy poškozené pleti, aby je mohly nahradit nové buňky, nacházející se pod těmito vrstvami.
MÁM SPÁLENOU PLEŤ. CO TEĎ S TÍM?
Ze všeho nejdříve ukončete pobyt na slunci a neriskujte další poškození pleti slunečním zářením, dokud se vaše pleť nezahojí. Další kroky:
- Pijte dostatečné množství vody - dehydratace jde se spálením často ruku v ruce!
- Pokud se na pleti nachází bolestivé puchýře, vyhledejte pomoc praktického lékaře.
- Dopřejte si chladnou koupel (bez přídavku jakýchkoli produktů) a poté pleť vysušte lehkým poklepáváním.
- Aplikujte produkty obsahující zklidňující složky jako je aloe, levandule nebo okurka. Nepoužívejte hutné krémy, které mohou bránit přirozenému ochlazovacímu procesu pleti.
- Pro obnovu hydratace pleti zvolte produkty obsahující složky jako je výtažek z řas nebo kyselina hyaluronová.
Ze všeho nejdůležitější však je dopřát spálené pleti čas, aby se zhojila! Po několik následujících týdnů se vyhýbejte pobytu na slunci jak jen to je možné a spálená místa zakrývejte oděvy nebo ošetřete produktem s ochranným faktorem, pokud je pobyt na slunci nezbytný. Pamatujte také na to, že pleť má „sloní paměť“. I když není poškození UV zářením viditelné, může přivodit rakovinu kůže i mnoho let poté, co k němu dojde - zde tedy opravdu platí, že tím nejlepším lékem je prevence!