Nejlepší tipy, jak na suchou pleť v zimě

[Blížící se zimu poznáte nejen podle klesajících teplot. Neklamným znakem bývá i suchá, napjatá, podrážděná, šupinatá nebo popraskaná pokožka. Pleť tím dává najevo, že vzhledem k okolním podmínkám je potřeba běžnou pečující rutinu upravit. Za jaké změny a produkty vám bude vděčná?]

Nejlepší tipy, jak na suchou pleť v zimě

Chraňte bariéru a pozor na horkou vodu: Nejlepší tipy, jak na suchou pleť v zimě

Blížící se zimu poznáte nejen podle klesajících teplot. Neklamným znakem bývá i suchá, napjatá, podrážděná, šupinatá nebo popraskaná pokožka. Pleť tím dává najevo, že vzhledem k okolním podmínkám je potřeba běžnou pečující rutinu upravit. Za jaké změny a produkty vám bude vděčná?

Zimní nástrahy pro pleť

Suchý vzduch ve vytopených místnostech, mrazivý vzduch venku, nízká vlhkost, studený vítr i snížená aktivita mazových žláz pokožky při teplotách pod 8 °C – to všechno může vést k narušení přirozené ochranné bariéry pleti. Pokožka se tak stává zranitelnější a náchylnější k vysoušení a poškození. A tyto nepříjemné pocity mohou potkat dokonce i majitele smíšené nebo mastné pleti.

Čas na změny

Jaké změny tedy v běžné péči udělat? Začněte už u čištění. To by mělo být v zimě ještě šetrnější než obvykle. Vybírejte takový prostředek na čištění pleti, který nebude pokožku vysušovat, ale naopak jí už v tomto kroku zajistí hydrataci. Naším tipem je například nepěnivý gel UltraCalming Cleanser, který vedle čištění zároveň posiluje ochrannou bariéru pokožky. 

V zimě také zpomaluje přirozená buněčná obnova. Proto – navzdory tradovaným mýtům – nevynechávejte ani exfoliaci. Jen místo mechanických peelingů s abrazivními částečkami sáhněte po exfoliantech na chemické bázi (např. Daily Milkfoliant), které nabídnou optimální balanc mezi odstraňováním odumřelých buněk a dostatečně jemným přístupem. Jestli vás trápí suchá pleť s rozšířenými póry, sáhněte po exfoliantu Liquid Peelfoliant. Redukuje viditelnost pórů, pokožku rozzáří a zachovává v ní hydrataci.

Tip: Nezapomínejte ani na tonika a séra. Po čištění pleti dodejte dávku hydratace s mlhou Hyaluronic Ceramide Mist a pokračujte s Circular Hydration Serum.

Svůj lehký denní pleťový krém můžete vyměnit za výživnější variantu s vyšším podílem lipidů. Jestli nevíte, jaký vybrat, dívejte se na složení. Jásat bude vaše pokožka z ingrediencí jako kyselina hyaluronová, glycerin, jojobový olej nebo bambucké máslo. Naším zimním favoritem je vyživující krém Super Rich Repair, který obstojí i v extrémních podmínkách, podporuje odolnost a má zklidňující účinky. Nebo zvolte Stabilizing Repair Cream – ten se postará o dodání lipidů, napravuje poškozenou bariéru a k tomu nabízí pleti úlevu.

Tipy, jak na suchou pleť v zimě

Zkuste se ale zamyslet i nad svými dalšími každodenními rituály – řada z nich se tváří nevinně, ale může mít na vysoušení pokožky také velký vliv.

  • Dlouhé sprchování a horké koupele jsou sice v zimě příjemné, ale zároveň pokožku zbavují přirozených olejů a vysušují. Voda by měla být vlažná a dobu umývání zkraťte na 5, maximálně 10 minut. Na poličku ve sprše postavte šetrný sprchový gel, jako je například Conditioning Body Wash. Pokračujte péčí s výživným tělovým krémem, jako je náš Body Hydrating Cream. Nanášejte ho na ještě vlhkou pokožku, díky tomu se látky lépe vstřebají.
  •  I když se to na první pohled nezdá, i v zimě na naši pokožku negativně působí UV paprsky. Proto ani v zasněžených nebo mrazivých dnech nevycházejte z domu bez péče s SPF, ideálně s faktorem 30 a více.
  •  Make-up a suchá pleť jdou dohromady, jen vybírejte podkladovou bázi s hydratačními látkami, které pokožce dodají vlhkost a nezpůsobí nehezké šupinky.
  • Suché pleti na tváři můžete zabránit také nošením šály, do které se nebojte příjemně zachumlat.
  • Hydrataci pleti podpoří i vhodný jídelníček s potravinami bohatými na omega-3 mastné kyseliny. Spoustu jich mají například ořechy a semínka, tučnější ryby nebo avokádo.
  • Pokud se i přes zvýšenou péči stále potýkáte se suchostí, citlivostí a zarudnutím pokožky, posviťte si na skryté a potenciálně dráždivé látky. Často je na vině například parfemace, kterou najdete nejen v pleťových přípravcích nebo péči o tělo, ale třeba i v pracích prostředcích.

 Rada na závěr? Buďte trpěliví. Obnova poškozené kožní bariéry může trvat i několik týdnů. Ale výsledek v podobě znovu zářivé a zdravé pleti stojí za to!