Odpovědi na vaše dotazy ohledně citlivosti pleti

[Zjistěte, co způsobuje citlivost vaší pleti. Genetika, stres, životní styl nebo životní prostředí mohou být viníky. Naučte se, jak identifikovat spouštěče a ochraňovat pleť před podrážděním pomocí správné péče a prevence.]

Jak zjistit příčinu citlivosti pleti

Objevují se u vás projevy citlivosti pleti bez zjevné příčiny? Pojďme tomu přijít na kloub.

Máte také někdy pocit, že vaše citlivá pleť reaguje na sebemenší vyprovokování, nebo dokonce i bezdůvodně? Je to frustrující, ale pravda je taková, že projevy občasné citlivosti mají vždy nějaký důvod. Najít hlavní příčinu však může být náročné; sešli jsme se proto s naší interní pleťovou terapeutkou Jess Anderson, abychom získali odpovědi na dotazy ohledně nejčastějších viníků. Čtěte dále a odhalte, co všechno může být příčinou, že je vaše pleť občas citlivá, i když k tomu zdánlivě není důvod – a co můžete dělat, abyste to zastavili.

Když pleť zčervená a je podrážděná, OPRAVDU to má vždy důvod?

Od.: Ano! Nelze ho však vždy hned rozpoznat. Reakce citlivé pleti mohou být způsobeny širokou škálou faktorů včetně genetiky, fyziologie, životního stylu a životního prostředí, je tedy důležité zbystřit vždy, když vaše pleť propadne záchvatům paniky! Zamyslete se na chvilku nad tím, co mohlo dočasnou citlivost vyvolat. Možná vám to pomůže rozklíčovat, proč vaše pleť reaguje, a co můžete udělat pro to, abyste reakci pro příště předešli.

Teorie zní skvěle, Ale když se na to podíváme z praktického hlediska… Kde začít? Na co si máme dát pozor?

Od.: Může to být trochu náročnější, tak se do toho dejme. První věc, která by vás měla napadnout, je genetika. Citlivá pleť může být dědičná záležitost, což znamená, že vrchní vrstva pleti je náchylná k propouštění dráždivých látek a alergenů, a to vyvolává reakci. Osoby s vysoce citlivou pletí také mívají větší sklony k červenání, vzniku astmatu a alergií, a jejich pleť bývá jemnější než je obvyklé – se správnou péčí ji však lze dobře zvládnout!

A co citlivá pleť, která není podmíněná geneticky?

Od.: Oslabení pleti a zvýšení její citlivosti může být dáno mnoha faktory. Může to vést k senzitizaci, podráždění, což znamená, že pleť může reagovat na cokoli počínaje vlivy životního prostředí přes kosmetické složky, nadměrnou exfoliaci, kouření, až po počasí. Podrážděnou pleť může občas mít každý, osoby s geneticky danou citlivou pletí nevyjímaje.

To je docela velké množství potenciálních příčin! Můžete nám říci více o fyziologii? Zní to, jako by to mělo něco společného s genetikou.

Od.: Pokud u citlivé pleti hovoříme o tom, jakou roli hraje fyziologie, zajímá nás hlavně stres a hormonální výkyvy. Stres spouští v těle chemickou reakci, díky níž se pleť stává reaktivnější. Stres například zvyšuje produkci hormonu kortizolu, který dává povel žlázám, aby produkovaly více mazu. A když už jsme u toho, normální hormonální výkyvy mohou způsobovat více než jen zanícení jednou za měsíc; mohou také přispívat ke vzniku náhlého podráždění u citlivé pleti. Pokud tedy v období stresu – nebo každý měsíc přibližně ve stejnou dobu – vaše pleť reaguje, jsou hormony pravděpodobným viníkem.

KDYŽ SE VÁM NEDAŘÍ PŘIJÍT NA TO, CO ZPŮSOBUJE, ŽE VAŠE PLEŤ REAGUJE, JEDNÁ SE VELMI ČASTO O NĚCO, NAD ČÍM MÁTE URČITOU KONTROLU.

Zmínila jste způsob životního stylu coby další možný faktor. Můžete to rozvést?

Od.: A tady to začíná být opravdu zajímavé! Když se vám nedaří přijít na to, co způsobuje, že vaše pleť reaguje, jedná se velmi často o něco, nad čím máte určitou kontrolu. Nejběžnějšími spouštěči z okruhu životního stylu jsou kouření, dehydratace a alkohol. Mohou se také objevit reakce na kosmetické složky jako je alkohol, umělé parfemace nebo lanolin, podráždění po nadměrné exfoliaci nebo dokonce po konzumaci určitých jídel! Avšak vzhledem k takovému množství možných příčin bývá obtížné odhalit právě tu vaši. Nejpraktičtější přístup je sledovat reakce vaší pleti v průběhu přibližně jednoho měsíce a poté hledat příčiny.

Zmínila jste také životní prostředí jako jednu z příčin vzniku podráždění. Můžete nám o tom říct více?

Od.: Ano! Je to mnohem podstatnější faktor, než si spousta lidí uvědomuje. Znečištěné ovzduší, alergeny nesené vzduchem, změny úrovní vlhkosti a extrémní horko či chlad mohou všechno být spouštěči citlivosti pleti. Většina z nás však není schopná celý den mít pod kontrolou, v jakém prostředí se pohybuje – co tedy s tím? Prvním krokem je uvědomění: vždy, když se chystáte vyjít ven do prostředí, které způsobí podráždění, snažte si to uvědomit. 

Když tedy už zjistíme, co vyvolává podráždění naší pleti, jak s tou informací můžeme naložit?

Od.: Všichni dobře známe staré pořekadlo, že nejlepší obranou je prevence, a to zde rozhodně platí! Vyplatí se vyhýbat se spouštěčům vždy, když to jde. I když to však zrovna není možné, můžete svou pleť ochránit a udržet ji tak zdravou. Konkrétně se poohlédněte po produktech, které hydratují, ulevují od příznaků jako je zarudnutí a podráždění a pomáhají posílit ochrannou funkci bariéry pleti – a když je použijete předtím, než dojde k podráždění, zachováte zdraví své pleti.