Rozdíl mezi akné u dospělých a dospívajících

[Zjistěte, jak se akné projevuje u dospělých a dospívajících. U dospívajících je hlavním faktorem hormonální změna, u dospělých se přidávají stres a stárnutí pleti. Objevte účinné způsoby, jak ošetřovat pleť v každém věku a udržet ji čistou a zdravou.]

Rozdíl mezi akné u dospělých a dospívajících

Zjistěte, proč se vaše pleť s přibývajícími roky chová jinak a jak ji udržet čistou.

Návrh bez názvu-2

Hlavní body

  • Pokožka dospělého člověka je méně odolná než pokožka dospívajícího člověka, která se rychleji obnovuje a hojí.
  • Pokud chceme udržet zralou pleť čistou, musíme se zaměřit na mnohačetné vnitřní a vnější faktory. V případě dospívající pleti je nutné se zaměřit na čištění a regulaci mazu.

Akné není legrace v jakémkoli věku. Když však budete vědět, co jej způsobuje v průběhu dospívání a co v dospělém věku, můžete mít čistou pleť kdykoli.

Návrh bez názvu-4

Akné u dospělých

Mysleli jste si, že z akné vyrostete? Kéž by. Chronický stres, hormonální změny, hektický životní styl a stále více znečištěné prostředí dnešní doby mohou vést k většímu výskytu akné u dospělých, ucpávání pórů a nejednotnému tónu pleti. Obecně platí, že rychlost obnovy kožních buněk se s věkem zpomaluje, což je důvodem, proč se zánětlivé projevy u dospělých léčí pomaleji než u dospívajících.

To vysvětluje, proč s přibývajícím věkem zůstávají skvrnky po akné na kůži déle než dříve.

Akné u dospělých souvisí rovněž s hormonální nerovnováhou a chronickým stresem, což jsou faktory vyskytující se zejména u žen. Akné je často zánětlivé (zarudnutí, citlivost) a vyskytuje se převážně v oblasti okolo úst, brady a v linii čelisti. Ošetřování akné u dospělých může být náročné, jelikož dospělí se mohou potýkat také s citlivostí, dehydratací pleti a pigmentovými skvrnami, které vedou ke vzniku známek předčasného stárnutí.

Jak ošetřovat akné u dospělých 

  • Zaměřte se na ošetřování jednotlivých postižených míst a udržení pleti v rovnováze, a zároveň se snažte uspokojit také ostatní potřeby pleti.
  • Vyhněte se domácímu „vymačkávání“ zanícených míst, které může vést ke vzniku dalšího zánětu, jizev a zarudnutí. Raději vyhledejte profesionálního pleťového terapeuta, který extrakci provede.
  • S přibývajícím věkem může pleť ztrácet svou schopnost uchovávat vlhkost. Vyhněte se přesušování pleti a vybírejte si produkty obsahující složky, které nevysušují, jako je kyselina salicylová nebo kyselina glykolová, které pomáhají odstraňovat odumřelé pleťové buňky, nadměrnou mastnotu a nečistoty, a také thymol a terpineol regulující bakterie.
  • Pokud bojujete se známkami stárnutí pleti, hledejte složky jako niacinamid a hexylresorcinol, které pomáhají vyrovnat nejednotný tón pleti. Se známkami stárnutí pleti vám může pomoci také retinol, složka vyhlazující vrásky.

 

age bright spot fader

Akné u dospívajících

Akné u dospívajících je částečně genetické a částečně hormonální a velmi souvisí s pubertou. Vzniká především na obličeji, hrudníku a zádech s vyšším výskytem černých a bílých teček (mílií) než u dospělých. Projevuje se často z toho důvodu, že během puberty dochází k prudkému nárůstu androgenů, „mužských“ hormonů přítomných u chlapců i dívek, které způsobují nadměrnou produkci séba (kožního mazu).

Dobrá zpráva je, že pleťové buňky dospívajících se rychleji obnovují a jejich pleť je odolnější než u dospělých, což znamená, že po zanícení rychleji regeneruje. Po skončení dospívání se akné obvykle zlepšuje, protože dochází ke stabilizaci hladiny hormonů, které tak nedávají podnět ke vzniku zánětu.

Jak ošetřovat akné u dospívajících

  • Zaměřte se na vytvoření správných návyků péče o pleť, které dodržujte, a vaše pleť nebude v budoucnu tolik náchylná ke vzniku akné.
  • Vyhněte se používání produktů obsahujících komedogenní složky (ucpávající póry) jako je lanolin nebo minerální olej.

Složky odebírající vlhkost jako je alkohol – běžně přítomný v adstringentních tonikách – mohou způsobovat nadprodukci mazu a podporovat tak vznik dalších zanícení. Také umělé vůně a barviva mohou pleť náchylnou k zanícení ještě více podráždit.

  • Hledejte složky jako je kyselina salicylová, která brání hromadění odumřelých buněk pleti a bakterií.
  • Každý den používejte hydratační přípravky a přípravky s ochranným faktorem. Dehydratace a vlivy z okolního prostředí mohou vyvolat větší produkci séba a zhoršovat stávající akné. Používejte hydratační přípravek s ochranným faktorem bez obsahu oleje i v případě, že se vaše pleť zdá být mastná. Pomůžete tím pleť chránit a udržovat v rovnováze.

 

dermalogica clear start

 

Potřebujete další rady? 

Navštivte nejbližší místo Dermalogica, kde získáte profesionální rady ohledně toho, co může způsobovat vaše záněty, a jak získat čistou pleť.