Náš interní odborník hovoří o tom, jak vypadají (a jsou pociťovány), proč k nim dochází a co se s nimi dá dělat.
Mnoho z nás má až příliš velké zkušenosti se třemi hlavními příznaky citlivé pleti: zarudnutím, podrážděním a dehydratací. Chtěli jsme však dozvědět více o tom, co se děje pod povrchem. Jess Anderson, pleťová terapeutka Dermalogica, odhalila tajemství citlivé pleti – a poskytla nám několik profesionálních tipů, jak zastavit citlivost hned na začátku.
"JAKMILE PŘIJDETE NA TO, CO U VÁS ZPŮSOBUJE ZARUDNUTÍ, MŮŽETE SE NAUČIT POSTUPOVAT TAK, ABYSTE MU PŘEDCHÁZELI."
ZARUDNUTÍ
U mnohých lidí je zarudnutí hlavním znakem citlivosti pleti, bez ohledu na to, zda je jejich pleť citlivá nebo podrážděná. Může se projevovat výskytem malých hrbolků, zarudnutím určitých míst v obličeji nebo celkovým zčervenáním.
Příčiny jsou také různé: občasná citlivost může být způsobená nadměrnou exfoliací, působením slunečního záření, alergiemi, dráždivými kosmetickými složkami jako jsou například umělé vůně, spouštěčem mohou být dokonce i stravovací návyky, například konzumace kořenitých jídel.
Není však nutné, abyste se s tím prostě jen tak sžili! Jakmile přijdete na to, co u vás způsobuje zarudnutí, můžete se naučit postupovat tak, abyste mu předcházeli. Vždy doporučuji klientům, aby používali šetrné čisticí a hydratační produkty, vyhýbali se používání hrubých exfoliačních přípravků a při každém pobytu venku používali krém s ochranným faktorem. A když už k nějaké občasné citlivosti dojde, aby sáhli po produktech péče o pleť, které jsou speciálně určené na potíže se zarudnutím a zároveň pleť hydratují a posilují.
PODRÁŽDĚNÍ
Citlivá pleť může bolet! Pokud se u vás projeví občasná citlivost, není neobvyklé, že zažíváte nepříjemné pocity jako je svědění, štípání nebo pálení – a někdy dokonce všechny tři najednou.
Stejně jako u zarudnutí se mohou u každého příčiny lišit – jednou z těch podstatných je však narušená lipidová bariéra. Je-li zdravá, chrání lipidová bariéra vaši pleť tím, že v ní zadržuje vodu a brání průniku dráždivých látek dovnitř. Některé spouštěče však mohou bariéru narušit a tím může dojít k podráždění. Potenciálními viníky jsou některé produkty péče o pleť obsahující dráždivé složky jako je alkohol nebo umělé vůně, poškození způsobené nadměrnou exfoliací nebo znečištěné ovzduší a alergeny nesené vzduchem.
Existuje však pár způsobů, jak ošetřit podráždění a vyhnout se občasné citlivosti. Nejprve se poohlédněte po produktech péče o pleť, které pomáhají zachovat celistvost ochranné bariéry pleti, a pokud je budete používat pravidelně, nebudete nikdy zaskočeni. Také nepoužívejte na obličej horkou vodu, která zbavuje pleť přirozených ochranných olejů, a oplachujte se raději vlažnou vodou.
DEHYDRATACE
Napjatost, jemné linky, šupinatost, odlupování, hrubost: Suchá pleť se může projevit množstvím různých způsobů, hlavní příčinou je však vždy dehydratace. Je-li ochranná bariéra pleti narušená, nejen, že umožňuje dráždivým látkám proniknout dovnitř: Zhoršuje také schopnost pleti udržet si vlhkost.
Kromě udržování a obnovy ochranné bariéry pleti je proto také důležité nahrazovat pleti ztracenou hydrataci používáním hydratační péče, ideálně takové, která je speciálně vyvinuta pro citlivou pleť, bez obsahu umělých vůní nebo alkoholu. Měli byste se také vyvarovat čištění čímkoli, co způsobuje, že je vaše pleť napnutá, což obvykle znamená, že čisticí péče odebírá vaší pleti ještě více vlhkosti.
Pokud do své každodenní péče o pleť zařadíte tonikum bez alkoholu, pomůžete tím dehydrované pleti, aby se vzpamatovala. Můj tip č. 1 pro suchou pleť, na který spousta lidí nepomyslí, však je: pijte více vody!
Ještě více vlhkosti své pleti dodáte, když ji před použitím hydratační péče osvěžíte šetrným tonikem ve spreji! A nezapomeňte pít hodně vody.
Díky, Jess!
Chcete zjistit více o tom, co může být příčinou vaší citlivé pleti a jak ji ošetřovat?
Navštivte stránky skinsensitivityrisk.com a získejte posouzení rizika zcitlivění vaší pleti na míru, a prostudujte si detaily řady UltraCalmingTM od Dermalogica, která nabízí reálná řešení pro citlivou pleť.