Tipy a doporučení, Strana 2

Zářivá pleť rovná se hydratovaná pleť! 7 tipů, jak pokožce vrátit šťávu

[Hydratace je klíčová pro zdravou pokožku. Ztráta vlhkosti vede k suchosti, citlivosti a viditelným vráskám. Důležité je správně rozlišit suchou a dehydratovanou pleť. Efektivní hydratace zahrnuje šetrné čištění, správné ingredience a nanášení produktů na vlhkou pokožku.]

7 tipů, jak pokožce vrátit šťávu s Dermalogica

Co má společného snad každá reklama na skincare produkty? Slovo „hydratace”. Možná ale dost dobře netušíte, proč ji vlastně pokožka tak moc potřebuje, co se stane, když vám chybí a jak to co nejrychleji napravit. Tak se pojďme na to, jak hydratovat pleť správně, podívat.

Proč pleť ztrácí hydrataci

Nejprve trocha teorie. Naše kůže se skládá ze tří vrstev – epidermis, dermis a hypodermis. Každou z nich tvoří další vrstvy a každá má své specifické funkce. Nejsvrchnější částí epidermis je rohová vrstva označovaná také jako stratum corneum. Skládá se z buněk spojených lipidy a spolu s dalšími látkami, jako jsou ceramidy nebo mastné kyseliny, představuje ochrannou vrstvu pokožky.

Jejím úkolem je chránit pleť před škodlivými vnějšími faktory, jako je UV záření nebo nečistoty z okolního prostředí, a zároveň uchovávat v kůži dostatek vlhkosti. Narušení ochranné bariéry vede k oslabení pokožky, zvýšené citlivosti, náchylnosti k podráždění a také vysoušení.

Jak poznat, že pleť nemá hydratace dostatek

Hydratovaná pokožka je jemná na dotek, pružná a přirozeně září. Nedostatek hydratace se naopak projevuje suchosí, hrubostí, napjatostí, linky a vrásky jsou viditelnější a pleť působí nevýrazně a matně.  

Z hlediska nastavení správné pečující rutiny je důležité umět rozlišit, jestli se potýkáte se suchou, nebo dehydratovanou pokožkou.

Suchá pokožka je jedním z typů pleti a znamená to, že se s ní narodíte. V tomto případě patrně pociťujete suchost i na jiných částech těla, jako jsou ruce, nohy nebo pokožka hlavy, a pečující produkty vaše kůže rychle vsakuje. Tomuto typu pleti chybí lipidy a ocení tak krémy nebo produkty na bázi oleje.

Dehydratovaná pokožka je oproti tomu aktuální stav, který může v důsledku různých faktorů potkat jakýkoliv typ pleti. Pokožka v tomto případě volá po vodě a ocení tak produkty na vodní bázi.

Hydratační test: Nejste si jistí, jestli vaší pleti hydratace skutečně chybí? Zkuste si jednoduchý test. Ukazováčkem a palcem zmáčkněte kousek kůže na pomezí lícních kostí a oblasti pod očima. Čím rychleji se pokožka vrátí na své místo, tím vyšší úroveň hydratace máte. 

Nejčastější příčiny dehydratace pleti

Jak jsme zmínili, za dehydratovanou pokožkou stojí nejrůznější vnější faktory a řadu z nich můžete úpravou běžné rutiny ovlivnit. Jsou to především:

  • extrémní teploty
  • příliš suché a nebo vlhké prostředí
  • nadměrná exfoliace pleti
  • agresivní nebo parfémované kosmetické přípravky
  • znečištění
  • přílišné vystavování slunci

Tipy, jak hydratovat pleť doma

Hydratovaná pokožka nejen lépe vypadá, ale také se s ní budete lépe cítit. Tady jsou ty nejlepší tipy, jak doplnit vlhkost a zabránit dalšímu poškozování kožní bariéry.

1.   Šetrné čištění

Čištění pleti je pro její zdravý vzhled zásadní. Pokud k němu ale používáte přípravky s obsahem příliš agresivních ingrediencí, můžete spolu s nečistotami zbavovat pleť i užitečných olejů a bariéru pokožky narušit. Pozor si dejte především na parfemaci a obsah alkoholu. Suché pleti obvykle nesvědčí ani čisticí pěny a raději u tohoto typu produktů vsaďte na konzistenci mléka nebo oleje (např. čisticí mléko Intensive Moisture Cleanser). 

2.   Horká voda jako nepřítel

Víme, jak příjemnou záležitostí horká sprcha je. Jen to tak úplně neplatí pro pokožku, kterou vysoké teploty vysouší. Zkuste proto pobyt pod padajícími kapkami zkrátit a teplotu o něco snížit.

3.   Ty správné ingredience

Už jsme zmínili, jaké složky z běžné péče raději vyškrtnout. Ale které naopak ve složení produktů vidět chcete? Za hydratační hrdiny jsou považovány například kyselina hyaluronová, glycerin, ceramidy, urea, skvalan nebo kyselina mléčná.

4.   Na aplikaci záleží

Není třeba dělat z nanášení krému na obličej velkou vědu, ale na jeden bod se vyplatí zaměřit. Podle odborníků je totiž nejvýhodnější nanášet hydratační přípravky na vlhkou pokožku, například po sprše nebo koupeli, aby se vlhkost optimálně vstřebala a uzamkla uvnitř.

5.   Použijte sérum

Jestli máte pocit, že děláte všechno správně, ale vaší pokožce to stále nestačí, možná je čas přidat do běžné rutiny další krok – sérum nebo booster (např. Circular Hydration Serum). Nanáší se před aplikací pleťového krému a jejich výhodou je, že svým složením cílí na konkrétní problémy pleti (jako je například suchost) a vysokou koncentrací účinných látek a schopností proniknout hlouběji do pokožky s nimi dokáží velmi efektivně bojovat.

Tip: Říká si vaše pleť o hydrataci i v průběhu dne? SOS pomoc do kabelky zajistí pleťová mlha Hyaluronic Ceramide Mist se čtyřmi typy kyseliny hyaluronové, ceramidy a panthenolem, která přinese okamžité osvěžení, navrací pružnost a posiluje kožní bariéru. 

6.   Hack jménem slugging

Co dalšího pomáhá na suchou pleť? Někdy jsou to nejnovější skincare trendy, jako je například slugging. O co jde? Účelem této techniky je vlhkost v pokožce ještě lépe uzamknout. Po nanesení séra a pleťového krému během večerní rutiny proto přichází ještě další vrstva (nejčastěji v podobě vazelíny nebo jiných okluzivních složek), která na pleti funguje jako bariéra a vlhkost zadrží přesně tam, kde ji chceme.

7.   Hydratace zevnitř

Naše pokožka do určité míry odráží i to, co jíme. Pokud tedy chcete hydrataci podpořit i zevnitř, zahrňte do svého jídelníčku potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny (např. ryby a ořechy) a vitamíny A, C, D a E

A na závěr ještě jedna dobrá zpráva: snaha o podporu hydratace se na pokožce projeví velmi rychle. Tak se do toho pusťte co nejdříve!

Top 10 tipů, jak mít krásnou pleť (a udržet si ji)

[Zlepšení pleti začíná správnou péčí: vyberte produkty podle typu pleti, dbejte na správné pořadí aplikace, důkladné čištění, exfoliaci, ochranu před sluncem a dostatek spánku. Pravidelnost a trpělivost vedou k viditelným výsledkům.]

Top tipy pro krásnou pleť s Dermalogica

Ze všech stran se na nás valí stále nové a nové produkty a trendy, které nám mají pomoci dosáhnout mladistvé, zářivé, svěží a zdravé pleti. Realita ale vypadá často jinak – nevýrazný vzhled, pupínky, vrásky. Dobré zprávy: dost možná stačí jen drobné změny v pleťové rutině a vaše pokožka se opět probudí k životu. Tady jsou ty nejlepší tipy, jak pleť zlepšit!

 

1. Po čem pokožka touží

Nechte nás hádat – na koupelnové poličce máte mix produktů, z nichž jste některé dostali jako dárek, jiné si koupili ve výhodné akci, další vám doporučila kamarádka… Sice mohou být kvalitní, ale dávají vaší pokožce skutečně to, co potřebuje? Zásadním bodem je zjistit, jaký typ pleti máte (nejlépe v profesionálním salonu dermalogica, případně za použití našeho face mappingu), a vybrat vhodné produkty na míru jejím potřebám. Bez nich by mohly jednotlivé kroky vaší pečující rutiny působit kontraproduktivně a kýžené výsledky byste vyhlíželi marně. 

 

2. Na pořadí záleží

Nebojte se, nejste v tom sami: rozrůstající se pleťový arzenál znamená také čím dál větší nejistotu z toho, kdy který produkt použít. Správné pořadí při nanášení je ale nesmírně důležité pro to, aby se obsažené látky dostaly na ta správná místa a mohly optimálně rozvinout svůj účinek. Takže jak je to správně?

Po čištění pleti následuje tonikum, které pokožku dočistí a připraví na nanesení pečujících produktů. Ty pak vrstvěte podle konzistence od nejlehčích po hutnější. Nejdříve se proto aplikují séra a boostery či esence, které jsou schopné dostat se do hloubky pokožky, a poté přicházejí na řadu výživnější krémy.  

 

3. Čištění (a nejlépe dvojí) je nutnost!

Ať už se budete o tom, jak mít krásnou pleť bez akné, bavit s jakýmkoliv odborníkem, v jednom se všichni shodnou – bez důkladného čištění to nepůjde. Maz, bakterie a další nečistoty, které na pokožce v průběhu dne ulpí, totiž vedou k podráždění, zanícení, matnosti i předčasnému stárnutí pleti. Navíc tyto nánosy znemožňují látkám z pěsticích produktů proniknout do pokožky a dost možná tak nevyužijete jejich plný potenciál.

Náš tip? Vyhradit si na čištění víc času a přizvat další produkt! Tak totiž funguje dvojí čištění podle Dermalogicy:

  • Nejprve do pokožky vmasírujte produkt na olejové bázi, jako je čisticí olej PreCleanse, případně Micellar Prebiotic Precleanse, abyste rozpustili a odstranili největší vrstvy usazených nečistot.
  • Poté sáhněte po svém oblíbeném čisticím produktu Dermalogica na gelové nebo vodní bázi a pokožku dočistěte.

 

4. Dejte sbohem matnému vzhledu

I přes důkladné čištění pleti chybí šťáva? Pak si žádá bonus – exfoliaci. Ta totiž zbaví pokožku odumřelých kožních buněk, které právě mdlý a nevýrazný vzhled způsobují, a zanechá ji krásně hebkou a zářivou. Jen to nepřehánějte, příliš častá nebo nešetrná exfoliace by totiž mohla narušit ochrannou bariéru pokožky. Místo peelingů s abrazivními částečkami proto raději sáhněte po dostatečně jemných produktech, jako je práškový Daily Microfoliant nebo Daily Milkfoliant.

 

5. Pozor, slunce!

Zdravou a mladistvou pleť chceme nejen dnes, ale i za spoustu dalších let. A proto je důležitá prevence. Až z 80 % jsou za stárnutí pokožky zodpovědné sluneční paprsky, a tak by měly být produkty s SPF 30 a více součástí každodenní rutiny (ano, i v zimních měsících nebo ve dnech, kdy se slunce schovává za mraky).

Neznamená to však, že se musíte každé ráno mazat opalovacím krémem. Skvělou alternativou pro běžné dny jsou pečující produkty s SPF, jako je například krém Prisma Protect SPF30 nebo AgeSmart Dynamic Skin Recovery SPF50.

 

6. Porce hydratace

Důležitá informace: každá pleť potřebuje hydrataci, i ta mastná. A je to spolu s čištěním naprosto zásadní krok vaší běžné péče. Hydratační produkty pleti nejen propůjčí dávku vlhkosti, ale zároveň ji pomohou v pokožce také zadržovat. Což má vedle toho, že se konečně rozloučíte s vysušenými místy nebo napjatostí, i další výhody – třeba zpomalení známek stárnutí

 

7. Prospěte se do krásy

Potvrzují to studie, ale všimnete si toho i sami – špatný spánek rovná se nedokonalá pleť. Kruhy pod očima, ztráta elasticity, mdlý vzhled i poškozená kožní bariéra, to všechno může být následek toho, že si ani nepamatujete, kdy jste si naposledy dopřáli doporučovaných osm hodin v posteli. Právě v noci má ale pokožka čas se regenerovat, dochází k obnově buněk, zvyšuje se krevní oběh, tvoří se kolagen… A to všechno podporuje mladistvý a svěží vzhled.

 Takže konec výmluvám na nabitý program. Je čas nastavit si pravidelný spánkový režim, vytvořit si v ložnici příjemné prostředí zahrnující tmu, ticho a teplotu okolo 18–21 °C stupni a pracovat na zlepšení pleti (a mnoha dalších aspektů života) tímto super příjemným způsobem.

 

8. I pleť chce masáž

Tento trend jste určitě nepřehlédli – face rollery nebo gua-sha kameny jsou hitem, který navíc dává perfektní smysl. Masáž pleti s jejich pomocí rozproudí krevní oběh, a podle výzkumů navíc pomáhá vyzmizíkovat nevzhledné otoky pod očima nebo pokožku zpevňovat. Kromě toho je masáž příjemnou záležitostí a tímto způsobem můžete do pleti zapracovat i svá oblíbená séra nebo oleje.

 

9. Hlavně šetrně

Na vzhledu pleti se mohou negativně odrazit i zdánlivé detaily, které ze zvyku děláme každý den. Možná se rádi sprchujete horkou vodou, která způsobuje vysoušení, možná ráno dřete po omytí obličej do sucha hrubým ručníkem nebo máte zálibu v produktech s přehnanou parfemací či jinými potenciálně dráždivými složkami. Nestojí něco z toho v cestě mezi vámi a krásnou pletí?

 

10. Nechte se hýčkat

Náš závěrečný tip, jak zlepšit pleť? Vyrazte do kosmetického salonu. Pokud už tento krok patří do vaší běžné rutiny, víte, že po návratu z profesionálního křesla vypadá vaše pokožka naprosto jinak a tento efekt vydrží dlouhou dobu. Pleťový terapeut navíc dokáže nejlépe rozklíčovat, po čem (zrovna teď) vaše pokožka touží, a na její přání odpoví tou nejlepší péčí. Odborné čištění a masáž zkrátka nic nenahradí, tak je své pleti nabídněte, zaslouží si to.

A teď to nejdůležitější: zázraky se v péči o pleť nedějí přes noc. Klíčem k úspěchu je pravidelnost a trpělivost, které vám možná seberou trochu energie, ale za ten výsledek stojí.