Typy a problémy pleti, Strana 2

Jakým typem akné trpím?

[Zjistěte, jak správně ošetřit různé typy akné, od černých teček po cysty. Podle vzhledu a závažnosti zánětu si vyberete efektivní léčbu, od exfoliace po profesionální extrakci. Pro nejefektivnější péči navštivte odborníka Dermalogica.]

Léčba akné dermalogica 

Zjistěte, jak poznat typ akné, abyste jej mohli správně ošetřit.

  • Existuje mnoho forem akné. Když budete vědět, který typ trápí vás, pomůže vám to rychleji jej odstranit a zároveň minimalizovat poškození pleti.
  • Pozorujete zčervenání? To je znakem zánětu nebo možné infekce. Navštivte profesionálního pleťového terapeuta, abyste se vyhnuli zjizvení nebo rozšíření bakterií.

 

Máte pupínek? Když budete vědět, jaký druh zanícení máte, snáze vyberete ten správný produkt nebo ošetření, které vám pomohou zbavit se zánětu rychleji, aniž by došlo k narušení zdraví pleti. Zde je náš užitečný průvodce běžnými formami akné a tipy, jak je řešit:

Obecně řečeno, černé tečky, bílé tečky, papuly a pustuly lze řešit pomocí úprav každodenního režimu péče o pleť a změnou životního stylu.  Potřebujete-li pomoc, vyhledejte pleťového terapeuta Dermalogica, který vám poskytne bezplatnou konzultaci. Máte-li akné zanícené (je tedy zarudlé a bolestivé), zvažte, zda nevyhledat ještě navíc lékařskou pomoc.

 

Černé tečky

Vzhled

Tmavé, malé, s obvyklým výskytem v T zóně.

Jak je ošetřovat

Aplikujte masku nebo peeling s obsahem složek jako je kaolinový jíl, síra a aktivní uhlí binchotan. Nebo si nechte provést profesionální extrakci (zeptejte se na expresní služby).

 

Bílé tečky

Vzhled

Malé, bílé/žluté hrbolky bez zarudnutí.

Jak je ošetřovat

Použijte peeling nebo bezoplachový exfoliant s obsahem složek jako je kyselina salicylová, tea tree olej a niacinamid. Nebo si nechte provést profesionální extrakci.

 

Mílie

Vzhled

Tvrdé, malé, bílé hrbolky. Často zaměňovány s bílými tečkami.

Jak je ošetřovat

Použijte bezoplachový exfoliant s obsahem složky jako je kyselina salicylová. Nebo požádejte o jejich odstranění odborníka (navštivte dermatologa).

Tip odborníka!

Mílie ve skutečnosti nejsou akné. Jsou to benigní cysty, které vzniknou, když se odumřelé pleťové buňky a keratin (protein) nahromadí pod kůží a neexistuje žádný otvor, kterým by unikly – proto se také nedostanou ven do té doby, než provedete extrakci.

 

Papuly

Vzhled

Růžové nebo červené, bez hnisu nebo viditelného otevření, neboli „ještě ne!“

Jak je ošetřovat

Použijte bezoplachový booster nebo sérum s obsahem složek jako je kyselina salicylová, tea tree olej a thymol s terpineolem. Nebo pro nejlepší výsledek navštivte profesionálního pleťového terapeuta nebo dermatologa.

 

Pustuly

Vzhled

Růžové nebo červené hrbolky, nateklé hnisem a s bílým/žlutým vrcholkem. Často zaměňovány s bílými tečkami.

Jak je ošetřovat

Použijte bezoplachový booster nebo sérum s obsahem složek jako je kyselina salicylová, tea tree olej a thymol s terpineolem. Nebo pro nejlepší výsledek navštivte profesionálního pleťového terapeuta nebo dermatologa.

 

Noduly

Vzhled

Hrbolaté, nateklé, zarudlé oblasti, které obsahují shluky papul a pustul.

Jak je ošetřovat

Pro nejlepší výsledek navštivte profesionálního pleťového terapeuta nebo dermatologa.

 

Cysty

Vzhled

Velké, rozsáhlé hrbolky nebo oblasti bez viditelného obsahu hnisu. Často osamocené (ne ve shluku).

Jak je ošetřovat

Pro nejlepší výsledek navštivte profesionálního pleťového terapeuta nebo dermatologa.

 

6 způsobů prevence akné na těle

[6 způsobů prevence akné na těle: Změňte životní styl pro zdravější pleť! Noste přírodní materiály, sprchujte se po cvičení, pravidelně exfoliujte pleť, hydratujte ji, čistěte telefon a perte povlečení polštáře. Těmito kroky předejdete vzniku akné a udržíte pleť zdravou a čistou.]

Clear start dermalogica

Změňte svůj životní styl, změňte svou pleť! Takhle:

Akné se může objevit kdekoli na těle, kde jsou póry (to znamená na obličeji, krku, zádech a spodní části těla, ne však na dlaních nebo chodidlech). Akné se běžně projevuje u osob s geneticky danou mastnou nebo aknózní pletí, může se však také objevit v souvislosti s používáním komedogenních (póry ucpávajících) pleťových nebo vlasových produktů.

Zde je 6 tipů, jak zvládnout akné a předcházet jeho vzniku:

  1. Noste přírodní materiály.

Vyhněte se oblečení z kousavých, svědivých nebo přiléhavých materiálů a vybírejte si látky prodyšné, jako je bavlna. Pomůžete tím pleti zbavit se ucpání způsobeného nahromaděním potu, odumřelých pleťových buněk, nadměrného mazu a bakterií. Prospěšné mohou být také látky speciálně vyvinuté tak, aby odváděly vlhkost od pleti, zejména při cvičení.

  1. Sprchujte se pokaždé, když se zpotíte.

Necháte-li pot na pleti, podporujete tím vznik prostředí příhodného pro rozvoj akné. Pokud se nemůžete ihned osprchovat, aplikujte na pleť produkt s obsahem kyseliny salicylové, který pomůže vyčistit pleť od nadměrné mastnoty. Již vzniklé záněty může také ošetřit lokální péčí s kyselinou salicylovou.

  1. Exfoliace.

Pleť náchylná na vznik akné obvykle ztrácí více pleťových buněk, které mohou ucpat póry a způsobit akné, nejsou-li odstraněny. Alespoň jednou nebo dvakrát týdně provádějte exfoliaci pomocí šetrného tělového peelingu a přecházejte tak vzniku akné. Vyvarujte se použití peelingů s obsahem ořechů, peciček nebo skořápek, které mohou pleti přivodit drobné oděrky.

  1. Hydratace.

Pleť se sama přirozené hydratuje pomocí séba (mazu), pokud je však hladina hydratace vašeho těla v nerovnováze, pleť může jako kompenzaci začít vytvářet nadměrné množství mastnoty. Hydratujte každý den pomocí nekomedogenní hydratační péče, která tomuto pomůže předcházet.

  1. Čistěte každý den svůj mobilní telefon.

Váš mobil poskytuje útočiště většímu množství bakterií, než tušíte! I když jej nedržíte přímo u tváře, dotýkáte se jej rukama, jimiž se poté dotýkáte pleti a umožňujete tak rozšíření bakterií způsobujících zánět. Čistěte jej denně antibakteriálním ubrouskem.

  1. Perte si povlečení polštáře.

Na polštáři se může hromadit mastnota, pleťové buňky, bakterie a zbytky vlasových produktů ucpávajících póry – to vše přispívá ke vzniku akné. Perte polštář alespoň jednou až dvakrát týdně a snižte tak riziko ucpání pórů. Vyhněte se také používání aviváže nebo vůně do sušičky, které často obsahují změkčující látky ucpávající póry nebo dráždící citlivou pleť.

Pleť náchylná na vznik akné obvykle ztrácí více pleťových buněk, které mohou ucpat póry a způsobit akné, nejsou-li odstraněny.

 

Jak se zbavit černých teček

[Zjistěte, jak se efektivně zbavit černých teček a předcházet jejich vzniku. Klíčem je exfoliace, masky a antibakteriální péče. Pro odstranění již vzniklých teček je nejlepší navštívit odborníka. Prevence je však základ – udržujte póry čisté a hydratované.]

odstranění černých teček

Zjistěte, jak odstranit černé tečky a předcházet jejich vzniku bez poškození pleti.

  • Exfoliace, maska a bakterie pod kontrolou pro odstranění černých teček a prevenci jejich vzniku.
  • Masky a hydratační produkty pomáhají zjemnit již vzniklé černé tečky, aby šly snáze odstranit; nejefektivnější způsob, jak se černých teček zbavit, však je nechat si je odstranit odborníkem.

 

Co se odstraňování černých teček týče, klíčem je prevence. Černé tečky vznikají, když se nahromadí nadměrná mastnota (sébum), odumřelé pleťové buňky a bakterie způsobující zánět, a vytvoří „zátku“ ve vašich folikulech. Tato zátka však stále propouští určité množství vzduchu, a proto dochází k tomu, že tato směs zčerná – stejně jako rozkrojené jablko.

 

5 způsobů, jak předcházet vzniku černých teček

Z neošetřených černých teček se může vyvinout zánět, proto je důležité udržovat póry čisté s pomocí těchto tipů:

Exfoliace.

Po dvojím čištění odstraňte odumřelé pleťové buňky pudrovým exfoliantem, peelingem nebo bezoplachovým exfoliantem s obsahem složek jako je kyselina salicylová.

Maska.

Jednou nebo dvakrát týdně aplikujte masku, která pomůže zjemnit a vyčistit černé tečky. Hledejte složky jako kaolinový jíl nebo aktivní uhlí binchotan, které pomohou z pleti vytáhnout nadměrnou mastnotu a nečistoty, a síru, která pomáhá odstraňovat odumřelé pleťové buňky.

Bakterie pod kontrolou.

Denně aplikujte antibakteriální booster nebo sérum, které pomáhá likvidovat bakterie způsobující zánět. Hledejte složky jako je kyselina salicylová, kyselina azelaová a thymol s terpineolem.

Hydratace.

Používejte denně hydratační péči, i v případě, že máte mastný typ pleti. Je-li hydratace pleti v nerovnováze, dochází k produkci nadměrné mastnoty, aby se stav vykompenzoval. Hydratační péče pomáhá regulovat produkci séba a předejít tak ucpání folikulů nadměrným množstvím mazu.

Používejte nekomedogenní produkty.

Make-up, krémy s ochranným faktorem a vlasová kosmetika patří mezi produkty ucpávající póry, zejména, pokud na pleti zůstanou přes noc. Vybírejte si produkty označené jako „nekomedogenní“, s nimiž zůstanou póry čisté a před spaním vždy provádějte dvojí čištění pleti. 

Jak rychle odstranit vzniklé černé tečky

Již vzniklé černé tečky se při domácí péči odstraňují nesnadno. Pokud je zkusíte vytlačovat nehty, riskujete nejen poškození pleti, ale také rozšíření bakterií způsobujících zánět, což může vést ke vzniku závažnější formy akné.

Nejrychleji se černých teček zbavíte, pokud navštívíte profesionálního pleťového terapeuta, který provede jejich extrakci. Zeptejte, zda nabízí expresní ošetření, která mohou být vhodnější a cenově dostupnější než celkové ošetření pleti.

Tip odborníka! Dehydratace může extrakce černých teček ztížit, před ošetřením proto pijte dostatek vody a použijte hydratační péči.

 

 

Rozdíl mezi akné u dospělých a dospívajících

[Zjistěte, jak se akné projevuje u dospělých a dospívajících. U dospívajících je hlavním faktorem hormonální změna, u dospělých se přidávají stres a stárnutí pleti. Objevte účinné způsoby, jak ošetřovat pleť v každém věku a udržet ji čistou a zdravou.]

Rozdíl mezi akné u dospělých a dospívajících

Zjistěte, proč se vaše pleť s přibývajícími roky chová jinak a jak ji udržet čistou.

Návrh bez názvu-2

Hlavní body

  • Pokožka dospělého člověka je méně odolná než pokožka dospívajícího člověka, která se rychleji obnovuje a hojí.
  • Pokud chceme udržet zralou pleť čistou, musíme se zaměřit na mnohačetné vnitřní a vnější faktory. V případě dospívající pleti je nutné se zaměřit na čištění a regulaci mazu.

Akné není legrace v jakémkoli věku. Když však budete vědět, co jej způsobuje v průběhu dospívání a co v dospělém věku, můžete mít čistou pleť kdykoli.

Návrh bez názvu-4

Akné u dospělých

Mysleli jste si, že z akné vyrostete? Kéž by. Chronický stres, hormonální změny, hektický životní styl a stále více znečištěné prostředí dnešní doby mohou vést k většímu výskytu akné u dospělých, ucpávání pórů a nejednotnému tónu pleti. Obecně platí, že rychlost obnovy kožních buněk se s věkem zpomaluje, což je důvodem, proč se zánětlivé projevy u dospělých léčí pomaleji než u dospívajících.

To vysvětluje, proč s přibývajícím věkem zůstávají skvrnky po akné na kůži déle než dříve.

Akné u dospělých souvisí rovněž s hormonální nerovnováhou a chronickým stresem, což jsou faktory vyskytující se zejména u žen. Akné je často zánětlivé (zarudnutí, citlivost) a vyskytuje se převážně v oblasti okolo úst, brady a v linii čelisti. Ošetřování akné u dospělých může být náročné, jelikož dospělí se mohou potýkat také s citlivostí, dehydratací pleti a pigmentovými skvrnami, které vedou ke vzniku známek předčasného stárnutí.

Jak ošetřovat akné u dospělých 

  • Zaměřte se na ošetřování jednotlivých postižených míst a udržení pleti v rovnováze, a zároveň se snažte uspokojit také ostatní potřeby pleti.
  • Vyhněte se domácímu „vymačkávání“ zanícených míst, které může vést ke vzniku dalšího zánětu, jizev a zarudnutí. Raději vyhledejte profesionálního pleťového terapeuta, který extrakci provede.
  • S přibývajícím věkem může pleť ztrácet svou schopnost uchovávat vlhkost. Vyhněte se přesušování pleti a vybírejte si produkty obsahující složky, které nevysušují, jako je kyselina salicylová nebo kyselina glykolová, které pomáhají odstraňovat odumřelé pleťové buňky, nadměrnou mastnotu a nečistoty, a také thymol a terpineol regulující bakterie.
  • Pokud bojujete se známkami stárnutí pleti, hledejte složky jako niacinamid a hexylresorcinol, které pomáhají vyrovnat nejednotný tón pleti. Se známkami stárnutí pleti vám může pomoci také retinol, složka vyhlazující vrásky.

 

age bright spot fader

Akné u dospívajících

Akné u dospívajících je částečně genetické a částečně hormonální a velmi souvisí s pubertou. Vzniká především na obličeji, hrudníku a zádech s vyšším výskytem černých a bílých teček (mílií) než u dospělých. Projevuje se často z toho důvodu, že během puberty dochází k prudkému nárůstu androgenů, „mužských“ hormonů přítomných u chlapců i dívek, které způsobují nadměrnou produkci séba (kožního mazu).

Dobrá zpráva je, že pleťové buňky dospívajících se rychleji obnovují a jejich pleť je odolnější než u dospělých, což znamená, že po zanícení rychleji regeneruje. Po skončení dospívání se akné obvykle zlepšuje, protože dochází ke stabilizaci hladiny hormonů, které tak nedávají podnět ke vzniku zánětu.

Jak ošetřovat akné u dospívajících

  • Zaměřte se na vytvoření správných návyků péče o pleť, které dodržujte, a vaše pleť nebude v budoucnu tolik náchylná ke vzniku akné.
  • Vyhněte se používání produktů obsahujících komedogenní složky (ucpávající póry) jako je lanolin nebo minerální olej.

Složky odebírající vlhkost jako je alkohol – běžně přítomný v adstringentních tonikách – mohou způsobovat nadprodukci mazu a podporovat tak vznik dalších zanícení. Také umělé vůně a barviva mohou pleť náchylnou k zanícení ještě více podráždit.

  • Hledejte složky jako je kyselina salicylová, která brání hromadění odumřelých buněk pleti a bakterií.
  • Každý den používejte hydratační přípravky a přípravky s ochranným faktorem. Dehydratace a vlivy z okolního prostředí mohou vyvolat větší produkci séba a zhoršovat stávající akné. Používejte hydratační přípravek s ochranným faktorem bez obsahu oleje i v případě, že se vaše pleť zdá být mastná. Pomůžete tím pleť chránit a udržovat v rovnováze.

 

dermalogica clear start

 

Potřebujete další rady? 

Navštivte nejbližší místo Dermalogica, kde získáte profesionální rady ohledně toho, co může způsobovat vaše záněty, a jak získat čistou pleť.

 

UltraCalming™ Trio: INTENZIVNÍ ZKLIDNĚNÍ

[UltraCalming™ Trio od Dermalogica nabízí intenzivní zklidnění citlivé pleti. Tato řada cíleně zmírňuje zarudnutí, dehydrataci a nepříjemné pocity, obnovuje ochrannou bariéru a zajišťuje dlouhotrvající úlevu. Objevte produkty, které chrání vaši pleť před dalším zanícením a vrací jí zdravý vzhled.]

dermalogica ultracalming

Téměř polovina světové populace popisuje svou pleť jako citlivou nebo velmi citlivou. Navzdory širokému rozšíření tohoto typu pleti se může snaha o její ošetření zdát jako těžký boj - to proto, že u každého jsou projevy citlivé pleti různé. Máme však dobrou zprávu: ať už trpíte pouze občasnou citlivostí nebo trvalými nepříjemnými pocity, účinná řada UltraCalming™ od Dermalogicy zklidňuje bolestivé a nepříjemné projevy citlivé pleti, počínaje zarudnutím a dehydratací až po bolestivost, pálení a narušenou bariéru.

A co ještě lepší, produkty řady UltraCalming™ jdou až do jádra citlivosti a chrání proti dalšímu zanícení, aby vaše pleť mohla opět zářit zdravím.

Co způsobuje citlivost pleti?

"Proč se to děje?" To je jedna z prvních věcí, na níž se lidé ptají při hledání úlevy. Citlivost pleti může být následkem působení jakékoli kombinace těchto faktorů:

  • Životní styl (stres, strava, kouření nebo složení kosmetických přípravků)
  • Prostředí (znečištění a povětrnostní podmínky)
  • Fyziologie (stres, hormonální nerovnováha)
  • Genetika (dědičný sklon k citlivosti pleti)

Bez ohledu na spouštěcí faktor má každá citlivá pleť jednu společnou vlastnost, kterou je narušená lipidová bariéra. Když si představíte své pleťové buňky jako maličké cihly, pak lipidy jsou jako "malta", která je drží pohromadě. Ve zdravé lipidové bariéře nejsou žádné mezery - bariéra zadržuje v pleti vodu a brání průniku nečistot z okolního prostředí; tím pleť udržuje hydratovanou a zdravou. Pokud je pleť vystavena rizikovým faktorům, v ochranné vrstvě se začnou objevovat trhliny, což způsobuje její citlivost.

Jsme tu, abychom vám pomohli

Zde vám představíme několik způsobů, jak společně s vaším pleťovým terapeutem dosáhnete opravdové úlevy od přecitlivění vaší pleti.

Ošetření FaceFit pro citlivou pleť

Vyzkoušejte expresní účinnost: Toto cílené desetiminutové ošetření zmírňuje zarudnutí, pomáhá opravit přirozenou ochrannou bariéru pleti, hydratuje suchou a podrážděnou pleť a okamžitě snižuje její citlivost.

Lekce Skin bar® pro ochranu citlivé pleti

Zjistěte, jak používat nové UltraCalming™ Trio pro optimální výsledky. Dle pokynů svého pleťového terapeuta se naučíte, jak správně vrstvit a aplikovat produkty - využijte příležitost vyzkoušet produkty dříve.

Jaké vám hrozí riziko zcitlivění pleti?

Zeptejte se svého pleťového terapeuta na online nástroj od Dermalogicy "Skin Sensitivity Risk". Jednoduše zadejte míto, kde se nacházíte, a nástroj vám řekne, jaké jsou možné příčiny citlivosti vaší pleti - a nabídne personalizovaný plán péče o pleť s řešením vašich nejpodstatnějších potíží.

Navštivte skinsensitivityrisk.com 

UltraCalming™ Trio pro intenzivní zklidnění!

redness relief essence

Lehké ale intenzivní tonikum zklidňuje, zvyšuje míru hydratace a zmírňuje zarudnutí.

barrier defense booster

Koncentrované sérum na bázi oleje vyživuje pleť, ulevuje od vysušení a zabraňuje nepříjemným pocitům.

calm water gel

Ultra-lehký hydrogelový krém proniká do pleti a uzamyká v ní vlhkost.

 dermalogica zklidnění pleti 

 

4 způsoby, jak dostat citlivou pleť pod kontrolu

[Zjistěte, jak se starat o citlivou pleť: vyhněte se dráždivým složkám, chráníte pleť před extrémními teplotami a slunečním zářením, sledujte vliv stravy a stresu a buďte jemní při exfoliaci. S těmito tipy můžete předejít zhoršení citlivosti pleti.]

Jak se starat o citlivou pleť

Zjistěte, jakým složkám se vyhnout (a co dělat), abyste zabránili podráždění vaší citlivé pokožky.

Au! Je těžké zachovat klid a dělat jakoby nic, když je pleť podrážděná, plná červených skvrn a v jednom ohni. S citlivou pletí však nemusíte nutně bojovat navěky. Stačí se vyhnout tomu, co ji způsobuje – a naučit se ji správně ošetřovat.

Nezáleží na tom, zda trpíte občasným podrážděním nebo bojujete s každodenními nepříjemnými pocity, nebo je-li vaše pleť citlivá nebo podrážděná; zde najdete vše, co potřebujete vědět (a čemu se vyhnout), abyste dopřáli pleti trochu oddechu.

Když je pleť citlivá, její ochranná vnější vrstva umožňuje dráždivým látkám, mikrobům a alergenům pronikat dovnitř a způsobovat tak zčervenání a podráždění. Aby se tento stav ještě nezhoršoval, vyhněte se následujícímu:

Dráždivé složky

Vyhněte se používání produktů s obsahem lanolinu, alkoholu, minerálního oleje nebo umělých vůní či barviv.  Mějte se také na pozoru před parfemovanými a přibarvovanými prášky na praní a avivážemi; ty mohou stav vaší pleti také ještě zhoršit!

Extrémní teploty

Ani v momentě, kdy se venku značně ochladí, si nedopřávejte velmi horké koupele, nemyjte si obličej horkou vodou ani nenastavujte topení na příliš vysokou teplotu. Tohle všechno oslabuje bariéru pleti a otevírá dveře ještě vyšší míře citlivosti! Používejte raději vlažnou vodu. Také pobyt venku v chladném a větrném počasí může mít neblahý vliv na citlivou pleť, proto předtím, než vyrazíte v zimě ven, použijte produkty, které ji zklidňují a chrání.

Rádi bychom vás potěšili, ale působení slunečního záření může pleť také podráždit – používejte proto denně produkty s ochranným faktorem. Produkty s fyzickým ochranným faktorem obsahující oxid titaničitý a oxid zinečnatý coby aktivní složky jsou obvykle méně dráždivé než jejich protějšky na bázi chemické ochrany.

Faktory životního stylu

Jste připraveni převzít kontrolu nad svou citlivou pletí? Začněte si hrát na detektiva a všímejte si, jak vaše pleť reaguje na různé typy stravy a stresu. Nadměrná konzumace alkoholických nápojů, kofeinu a určitých léků může způsobit vysušování a citlivost pleti. U některých osob jsou spouštěčem dokonce mléčné výrobky!

A ještě něco – nekuřte. Kouření vysává z vaší pleti vitamíny A a C a zužuje cévy. Je to, jako byste svou pleť dusili zevnitř. Kouření také způsobuje dehydrataci pleti v oblasti rtů a následkem toho vznikají vrásky.

Znečištění ovzduší také přispívá ke zvýšení citlivosti pleti – vyhněte se proto znečištěným oblastem nebo si pořiďte čističku vzduchu, což je skvělý způsob, jak citlivé pleti pomoci.

Zbytečná hrubost

Nejspíš se chcete zbavit těch suchých, odumřelých pleťových buněk a odhalit tak zářivou pleť pod nimi – dělejte to však jemně. Pokud máte citlivou pleť, měli byste se vyhnout lékařským procedurám obnovy pleti a nadměrné exfoliaci. Jsou hlavními viníky vzniku zanícení a zarudlé, podrážděné pleti.

Produkty také nanášejte jemnými pohyby směrem nahoru. Nikdy nepoužívejte hrubé a rychlé pohyby. Vaše pleť se na vás za to může „rozzlobit“.
Je možné, že se vám zcela nepodaří zbavit se citlivosti pleti, rozhodně však můžete podniknout kroky k tomu, abyste zabránili zhoršení jejího stavu. S těmito tipy (a správnými ochrannými produkty) jste na správné cestě za silnou a zdravou pletí!

 

Citlivá pleť? POTŘEBUJETE tyto ingredience:

[Máte citlivou pleť? Hledejte ingredience jako aloe vera, skvalen nebo výtažek z jablka, které hydratují a zklidňují pleť. Vyhněte se lanolinu, alkoholu a umělým vůním, které mohou citlivost zhoršit. Objevte produkty UltraCalming™ pro efektivní péči o citlivou pleť.]

 

jak pečovat o citlivou pleť

 

Máte citlivou pleť? Poohlédněte se po těchto ingrediencích a zjistěte proč.

Téměř polovina světové populace popisuje svou pleť jako citlivou, mnozí však stále tápou a hledají produkty, které by citlivost jejich pleti řešily. Je to proto, že při zklidnění citlivé pleti hrají obrovskou roli hojivé ingredience. Ve skutečnosti může kombinace určitých rostlinných výtažků dokonce pomoci zredukovat příznaky citlivé nebo podrážděné pleti.

Pokud naleznete ingredience, které účinně zmírní zarudnutí, svědění a podráždění vaší pleti, budete mít citlivost pod kontrolou. Zde jsou ingredience, které byste měli hledat (a několik takových, jimž byste se měli vyhnout!)

HLEDEJTE!

Šťáva z listů aloe vera

Aloe okamžitě hydratuje pleť a pomáhá tak zklidnit podráždění vzniklé dehydratací pleti.

Výtažek ze šalvěje (Salvia Officinalis)
Tento přírodní výtažek podporuje obnovu ochranné lipidové bariéry pleti, což znamená, že pomáhá vaší pleti udržet si hydrataci a nepustit k ní dráždivé látky. Obsahuje také antioxidanty, které pomáhají v boji s poškozením volnými radikály.

Skvalen

Tento přirozeně vyskytující se olej představuje jednoduchý způsob, jak uzamknout v citlivé pleti vlhkost a zvýšit její elasticitu bez zatížení. Díky lehké a nemastné textuře je vhodný pro pleť trpící jakýmkoli problémem.

Tetrahydrokurkuminoidy z kurkumy

Kurkumě se poslední dobou věnuje hodně pozornosti, věděli jste však, že umí také zastavit postup enzymů poškozujících pleť? Deriváty kurkumy, Tetrahydrokurkuminoidy, pomáhají zklidnit jemnou pleť a bojovat s volnými radikály, a umí tak zastavit poškození okolními vlivy ještě předtím, než k němu dojde. 

Výtažek z jablka (Pyrus Malus)

Hydratuje a zjemňuje pleť a chrání ji před vysušováním: Výtažek z jablka je v péči o pleť znám jako přírodní zásobárna energie. Díky vysokému obsahu vitamínu C je ideální pro oživení unavené pleti.

Olej z jader ovsa setého (Avena Sativa)

Tento bohatý zdroj avenanthramidů (aktivních složek rostliny Avena Sativa – oves setý) vyniká svou schopností zklidnit podráždění. Tím, že zlepšuje ochrannou funkci pleti, také pomáhá v boji proti citlivosti.

OD TĚCHTO SE DRŽTE DÁL!

Lanolin

U osob s citlivou či podrážděnou pletí může docházet k nepříznivým reakcím. Neriskujte a zvolte raději neutrálnější způsob hydratace.

Alkohol

Mnoho produktů péče o pleť obsahuje alkohol, který může narušovat úroveň hydratace pleti, což může vést k podráždění a svědivé, zarudlé pleti.

Umělé vůně nebo barviva
Tyto složky mohou zhoršovat projevy citlivé pleti.

 

Rádi byste vyzkoušeli některé z výše uvedených ingrediencí pro zklidnění citlivé pleti? Pořiďte si některý z produktů řady UltraCalming™ od Dermalogicy!

 

Odpovědi na vaše dotazy ohledně citlivosti pleti

[Zjistěte, co způsobuje citlivost vaší pleti. Genetika, stres, životní styl nebo životní prostředí mohou být viníky. Naučte se, jak identifikovat spouštěče a ochraňovat pleť před podrážděním pomocí správné péče a prevence.]

Jak zjistit příčinu citlivosti pleti

Objevují se u vás projevy citlivosti pleti bez zjevné příčiny? Pojďme tomu přijít na kloub.

Máte také někdy pocit, že vaše citlivá pleť reaguje na sebemenší vyprovokování, nebo dokonce i bezdůvodně? Je to frustrující, ale pravda je taková, že projevy občasné citlivosti mají vždy nějaký důvod. Najít hlavní příčinu však může být náročné; sešli jsme se proto s naší interní pleťovou terapeutkou Jess Anderson, abychom získali odpovědi na dotazy ohledně nejčastějších viníků. Čtěte dále a odhalte, co všechno může být příčinou, že je vaše pleť občas citlivá, i když k tomu zdánlivě není důvod – a co můžete dělat, abyste to zastavili.

Když pleť zčervená a je podrážděná, OPRAVDU to má vždy důvod?

Od.: Ano! Nelze ho však vždy hned rozpoznat. Reakce citlivé pleti mohou být způsobeny širokou škálou faktorů včetně genetiky, fyziologie, životního stylu a životního prostředí, je tedy důležité zbystřit vždy, když vaše pleť propadne záchvatům paniky! Zamyslete se na chvilku nad tím, co mohlo dočasnou citlivost vyvolat. Možná vám to pomůže rozklíčovat, proč vaše pleť reaguje, a co můžete udělat pro to, abyste reakci pro příště předešli.

Teorie zní skvěle, Ale když se na to podíváme z praktického hlediska… Kde začít? Na co si máme dát pozor?

Od.: Může to být trochu náročnější, tak se do toho dejme. První věc, která by vás měla napadnout, je genetika. Citlivá pleť může být dědičná záležitost, což znamená, že vrchní vrstva pleti je náchylná k propouštění dráždivých látek a alergenů, a to vyvolává reakci. Osoby s vysoce citlivou pletí také mívají větší sklony k červenání, vzniku astmatu a alergií, a jejich pleť bývá jemnější než je obvyklé – se správnou péčí ji však lze dobře zvládnout!

A co citlivá pleť, která není podmíněná geneticky?

Od.: Oslabení pleti a zvýšení její citlivosti může být dáno mnoha faktory. Může to vést k senzitizaci, podráždění, což znamená, že pleť může reagovat na cokoli počínaje vlivy životního prostředí přes kosmetické složky, nadměrnou exfoliaci, kouření, až po počasí. Podrážděnou pleť může občas mít každý, osoby s geneticky danou citlivou pletí nevyjímaje.

To je docela velké množství potenciálních příčin! Můžete nám říci více o fyziologii? Zní to, jako by to mělo něco společného s genetikou.

Od.: Pokud u citlivé pleti hovoříme o tom, jakou roli hraje fyziologie, zajímá nás hlavně stres a hormonální výkyvy. Stres spouští v těle chemickou reakci, díky níž se pleť stává reaktivnější. Stres například zvyšuje produkci hormonu kortizolu, který dává povel žlázám, aby produkovaly více mazu. A když už jsme u toho, normální hormonální výkyvy mohou způsobovat více než jen zanícení jednou za měsíc; mohou také přispívat ke vzniku náhlého podráždění u citlivé pleti. Pokud tedy v období stresu – nebo každý měsíc přibližně ve stejnou dobu – vaše pleť reaguje, jsou hormony pravděpodobným viníkem.

 

"KDYŽ SE VÁM NEDAŘÍ PŘIJÍT NA TO, CO ZPŮSOBUJE, ŽE VAŠE PLEŤ REAGUJE, JEDNÁ SE VELMI ČASTO O NĚCO, NAD ČÍM MÁTE URČITOU KONTROLU."

Zmínila jste způsob životního stylu coby další možný faktor. Můžete to rozvést?

Od.: A tady to začíná být opravdu zajímavé! Když se vám nedaří přijít na to, co způsobuje, že vaše pleť reaguje, jedná se velmi často o něco, nad čím máte určitou kontrolu. Nejběžnějšími spouštěči z okruhu životního stylu jsou kouření, dehydratace a alkohol. Mohou se také objevit reakce na kosmetické složky jako je alkohol, umělé parfemace nebo lanolin, podráždění po nadměrné exfoliaci nebo dokonce po konzumaci určitých jídel! Avšak vzhledem k takovému množství možných příčin bývá obtížné odhalit právě tu vaši. Nejpraktičtější přístup je sledovat reakce vaší pleti v průběhu přibližně jednoho měsíce a poté hledat příčiny.

Zmínila jste také životní prostředí jako jednu z příčin vzniku podráždění. Můžete nám o tom říct více?

Od.: Ano! Je to mnohem podstatnější faktor, než si spousta lidí uvědomuje. Znečištěné ovzduší, alergeny nesené vzduchem, změny úrovní vlhkosti a extrémní horko či chlad mohou všechno být spouštěči citlivosti pleti. Většina z nás však není schopná celý den mít pod kontrolou, v jakém prostředí se pohybuje – co tedy s tím? Prvním krokem je uvědomění: vždy, když se chystáte vyjít ven do prostředí, které způsobí podráždění, snažte si to uvědomit. A Dermalogica zrovna nedávno vyvinula nástroj, díky němuž to bude opravdu jednoduché! Navštivte skinsensitivityrisk.com a ihned zjistíte, jaké faktory mohou vyvolat podráždění pleti právě dnes. Když víte, jaká jsou rizika, můžete podniknout kroky k ochraně své pleti.

Když tedy už zjistíme, co vyvolává podráždění naší pleti, jak s tou informací můžeme naložit?

Od.: Všichni dobře známe staré pořekadlo, že nejlepší obranou je prevence, a to zde rozhodně platí! Vyplatí se vyhýbat se spouštěčům vždy, když to jde. I když to však zrovna není možné, můžete svou pleť ochránit a udržet ji tak zdravou. Konkrétně se poohlédněte po produktech, které hydratují, ulevují od příznaků jako je zarudnutí a podráždění a pomáhají posílit ochrannou funkci bariéry pleti – a když je použijete předtím, než dojde k podráždění, zachováte zdraví své pleti.

 

3 příznaky citlivé pleti, které byste neměli ignorovat

[Zjistěte, jak poznat citlivou pleť a jak ji správně ošetřit. Tři hlavní příznaky citlivosti – zarudnutí, podráždění a dehydratace – mohou být řešeny správnou péčí. Naše expertka Jess Anderson sdílí tipy, jak předcházet citlivosti a jak správně pečovat o pleť s těmito problémy.]

jak poznat citlivou pleť

Náš interní odborník hovoří o tom, jak vypadají (a jsou pociťovány), proč k nim dochází a co se s nimi dá dělat.

Mnoho z nás má až příliš velké zkušenosti se třemi hlavními příznaky citlivé pleti: zarudnutím, podrážděním a dehydratací. Chtěli jsme však dozvědět více o tom, co se děje pod povrchem. Jess Anderson, pleťová terapeutka Dermalogica, odhalila tajemství citlivé pleti – a poskytla nám několik profesionálních tipů, jak zastavit citlivost hned na začátku.

"JAKMILE PŘIJDETE NA TO, CO U VÁS ZPŮSOBUJE ZARUDNUTÍ, MŮŽETE SE NAUČIT POSTUPOVAT TAK, ABYSTE MU PŘEDCHÁZELI."

Snímek obrazovky 2019-04-16 v 10.58.14 ZARUDNUTÍ

U mnohých lidí je zarudnutí hlavním znakem citlivosti pleti, bez ohledu na to, zda je jejich pleť citlivá nebo podrážděná. Může se projevovat výskytem malých hrbolků, zarudnutím určitých míst v obličeji nebo celkovým zčervenáním.

Příčiny jsou také různé: občasná citlivost může být způsobená nadměrnou exfoliací, působením slunečního záření, alergiemi, dráždivými kosmetickými složkami jako jsou například umělé vůně, spouštěčem mohou být dokonce i stravovací návyky, například konzumace kořenitých jídel.

Není však nutné, abyste se s tím prostě jen tak sžili! Jakmile přijdete na to, co u vás způsobuje zarudnutí, můžete se naučit postupovat tak, abyste mu předcházeli. Vždy doporučuji klientům, aby používali šetrné čisticí a hydratační produkty, vyhýbali se používání hrubých exfoliačních přípravků a při každém pobytu venku používali krém s ochranným faktorem. A když už k nějaké občasné citlivosti dojde, aby sáhli po produktech péče o pleť, které jsou speciálně určené na potíže se zarudnutím a zároveň pleť hydratují a posilují.

Snímek obrazovky 2019-04-16 v 10.58.24 PODRÁŽDĚNÍ

Citlivá pleť může bolet! Pokud se u vás projeví občasná citlivost, není neobvyklé, že zažíváte nepříjemné pocity jako je svědění, štípání nebo pálení – a někdy dokonce všechny tři najednou.

Stejně jako u zarudnutí se mohou u každého příčiny lišit – jednou z těch podstatných je však narušená lipidová bariéra. Je-li zdravá, chrání lipidová bariéra vaši pleť tím, že v ní zadržuje vodu a brání průniku dráždivých látek dovnitř. Některé spouštěče však mohou bariéru narušit a tím může dojít k podráždění. Potenciálními viníky jsou některé produkty péče o pleť obsahující dráždivé složky jako je alkohol nebo umělé vůně, poškození způsobené nadměrnou exfoliací nebo znečištěné ovzduší a alergeny nesené vzduchem.

Existuje však pár způsobů, jak ošetřit podráždění a vyhnout se občasné citlivosti. Nejprve se poohlédněte po produktech péče o pleť, které pomáhají zachovat celistvost ochranné bariéry pleti, a pokud je budete používat pravidelně, nebudete nikdy zaskočeni. Také nepoužívejte na obličej horkou vodu, která zbavuje pleť přirozených ochranných olejů, a oplachujte se raději vlažnou vodou.

Snímek obrazovky 2019-04-16 v 10.58.36DEHYDRATACE

Napjatost, jemné linky, šupinatost, odlupování, hrubost: Suchá pleť se může projevit množstvím různých způsobů, hlavní příčinou je však vždy dehydratace. Je-li ochranná bariéra pleti narušená, nejen, že umožňuje dráždivým látkám proniknout dovnitř: Zhoršuje také schopnost pleti udržet si vlhkost.

Kromě udržování a obnovy ochranné bariéry pleti je proto také důležité nahrazovat pleti ztracenou hydrataci používáním hydratační péče, ideálně takové, která je speciálně vyvinuta pro citlivou pleť, bez obsahu umělých vůní nebo alkoholu. Měli byste se také vyvarovat čištění čímkoli, co způsobuje, že je vaše pleť napnutá, což obvykle znamená, že čisticí péče odebírá vaší pleti ještě více vlhkosti.

Pokud do své každodenní péče o pleť zařadíte tonikum bez alkoholu, pomůžete tím dehydrované pleti, aby se vzpamatovala. Můj tip č. 1 pro suchou pleť, na který spousta lidí nepomyslí, však je: pijte více vody!

Ještě více vlhkosti své pleti dodáte, když ji před použitím hydratační péče osvěžíte šetrným tonikem ve spreji! A nezapomeňte pít hodně vody.

Díky, Jess!

Chcete zjistit více o tom, co může být příčinou vaší citlivé pleti a jak ji ošetřovat? 

Navštivte stránky skinsensitivityrisk.com a získejte posouzení rizika zcitlivění vaší pleti na míru, a prostudujte si detaily řady UltraCalmingTM od Dermalogica, která nabízí reálná řešení pro citlivou pleť.