Výhradní distributor značky Dermalogica pro ČR a SR

Zářivá pleť rovná se hydratovaná pleť! 7 tipů, jak pokožce vrátit šťávu

7 tipů, jak pokožce vrátit šťávu s Dermalogica

Co má společného snad každá reklama na skincare produkty? Slovo „hydratace”. Možná ale dost dobře netušíte, proč ji vlastně pokožka tak moc potřebuje, co se stane, když vám chybí a jak to co nejrychleji napravit. Tak se pojďme na to, jak hydratovat pleť správně, podívat.

Proč pleť ztrácí hydrataci

Nejprve trocha teorie. Naše kůže se skládá ze tří vrstev – epidermis, dermis a hypodermis. Každou z nich tvoří další vrstvy a každá má své specifické funkce. Nejsvrchnější částí epidermis je rohová vrstva označovaná také jako stratum corneum. Skládá se z buněk spojených lipidy a spolu s dalšími látkami, jako jsou ceramidy nebo mastné kyseliny, představuje ochrannou vrstvu pokožky.

Jejím úkolem je chránit pleť před škodlivými vnějšími faktory, jako je UV záření nebo nečistoty z okolního prostředí, a zároveň uchovávat v kůži dostatek vlhkosti. Narušení ochranné bariéry vede k oslabení pokožky, zvýšené citlivosti, náchylnosti k podráždění a také vysoušení.

Jak poznat, že pleť nemá hydratace dostatek

Hydratovaná pokožka je jemná na dotek, pružná a přirozeně září. Nedostatek hydratace se naopak projevuje suchosí, hrubostí, napjatostí, linky a vrásky jsou viditelnější a pleť působí nevýrazně a matně.  

Z hlediska nastavení správné pečující rutiny je důležité umět rozlišit, jestli se potýkáte se suchou, nebo dehydratovanou pokožkou.

Suchá pokožka je jedním z typů pleti a znamená to, že se s ní narodíte. V tomto případě patrně pociťujete suchost i na jiných částech těla, jako jsou ruce, nohy nebo pokožka hlavy, a pečující produkty vaše kůže rychle vsakuje. Tomuto typu pleti chybí lipidy a ocení tak krémy nebo produkty na bázi oleje.

Dehydratovaná pokožka je oproti tomu aktuální stav, který může v důsledku různých faktorů potkat jakýkoliv typ pleti. Pokožka v tomto případě volá po vodě a ocení tak produkty na vodní bázi.

Hydratační test: Nejste si jistí, jestli vaší pleti hydratace skutečně chybí? Zkuste si jednoduchý test. Ukazováčkem a palcem zmáčkněte kousek kůže na pomezí lícních kostí a oblasti pod očima. Čím rychleji se pokožka vrátí na své místo, tím vyšší úroveň hydratace máte. 

Nejčastější příčiny dehydratace pleti

Jak jsme zmínili, za dehydratovanou pokožkou stojí nejrůznější vnější faktory a řadu z nich můžete úpravou běžné rutiny ovlivnit. Jsou to především:

  • extrémní teploty
  • příliš suché a nebo vlhké prostředí
  • nadměrná exfoliace pleti
  • agresivní nebo parfémované kosmetické přípravky
  • znečištění
  • přílišné vystavování slunci

Tipy, jak hydratovat pleť doma

Hydratovaná pokožka nejen lépe vypadá, ale také se s ní budete lépe cítit. Tady jsou ty nejlepší tipy, jak doplnit vlhkost a zabránit dalšímu poškozování kožní bariéry.

1.   Šetrné čištění

Čištění pleti je pro její zdravý vzhled zásadní. Pokud k němu ale používáte přípravky s obsahem příliš agresivních ingrediencí, můžete spolu s nečistotami zbavovat pleť i užitečných olejů a bariéru pokožky narušit. Pozor si dejte především na parfemaci a obsah alkoholu. Suché pleti obvykle nesvědčí ani čisticí pěny a raději u tohoto typu produktů vsaďte na konzistenci mléka nebo oleje (např. čisticí mléko Intensive Moisture Cleanser). 

2.   Horká voda jako nepřítel

Víme, jak příjemnou záležitostí horká sprcha je. Jen to tak úplně neplatí pro pokožku, kterou vysoké teploty vysouší. Zkuste proto pobyt pod padajícími kapkami zkrátit a teplotu o něco snížit.

3.   Ty správné ingredience

Už jsme zmínili, jaké složky z běžné péče raději vyškrtnout. Ale které naopak ve složení produktů vidět chcete? Za hydratační hrdiny jsou považovány například kyselina hyaluronová, glycerin, ceramidy, urea, skvalan nebo kyselina mléčná.

4.   Na aplikaci záleží

Není třeba dělat z nanášení krému na obličej velkou vědu, ale na jeden bod se vyplatí zaměřit. Podle odborníků je totiž nejvýhodnější nanášet hydratační přípravky na vlhkou pokožku, například po sprše nebo koupeli, aby se vlhkost optimálně vstřebala a uzamkla uvnitř.

5.   Použijte sérum

Jestli máte pocit, že děláte všechno správně, ale vaší pokožce to stále nestačí, možná je čas přidat do běžné rutiny další krok – sérum nebo booster (např. Circular Hydration Serum). Nanáší se před aplikací pleťového krému a jejich výhodou je, že svým složením cílí na konkrétní problémy pleti (jako je například suchost) a vysokou koncentrací účinných látek a schopností proniknout hlouběji do pokožky s nimi dokáží velmi efektivně bojovat.

Tip: Říká si vaše pleť o hydrataci i v průběhu dne? SOS pomoc do kabelky zajistí pleťová mlha Hyaluronic Ceramide Mist se čtyřmi typy kyseliny hyaluronové, ceramidy a panthenolem, která přinese okamžité osvěžení, navrací pružnost a posiluje kožní bariéru. 

6.   Hack jménem slugging

Co dalšího pomáhá na suchou pleť? Někdy jsou to nejnovější skincare trendy, jako je například slugging. O co jde? Účelem této techniky je vlhkost v pokožce ještě lépe uzamknout. Po nanesení séra a pleťového krému během večerní rutiny proto přichází ještě další vrstva (nejčastěji v podobě vazelíny nebo jiných okluzivních složek), která na pleti funguje jako bariéra a vlhkost zadrží přesně tam, kde ji chceme.

7.   Hydratace zevnitř

Naše pokožka do určité míry odráží i to, co jíme. Pokud tedy chcete hydrataci podpořit i zevnitř, zahrňte do svého jídelníčku potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny (např. ryby a ořechy) a vitamíny A, C, D a E

A na závěr ještě jedna dobrá zpráva: snaha o podporu hydratace se na pokožce projeví velmi rychle. Tak se do toho pusťte co nejdříve!